Полтававодоканал

КП ПОР «Полтававодоканал»

м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, 40А
Контактна інформація

Приєднуйтеся до чат-ботів! Докладніше


тарифи обгрунтування

09.07.2014, 13:11

Останні роки тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення затверджувалися для населення збитковими. Тому, ними не покриваються витрати Водоканалу на виробництво послуг.

(Існуючі зараз тарифи для населення: 5,22 грн. з ПДВ за кубометр водопостачання та водовідведення).

Частина збитків Водоканалу відшкодовувається підприємствами та організаціями, шляхом встановлення для них штучно завищених тарифів. Зараз рівень діючих тарифів для підприємств та організацій в 4 рази більший, ніж для населення, складає майже 22 грн. за кубометр водопостачання та водовідведення.

Послуги, що надаються для таких споживачів невеликі – 10% від загального обсягу . Тому, навіть при таких високих тарифах для підприємств, але занижених тарифів для населення, витрати Водоканалу на виробництво послуг з водопостачання та водовідведення не відшкодовуються споживачами. Це призводить до вкрай негативних наслідків: руйнування водопровідно-каналізаційного господарства, погіршення якості послуг. Щороку збільшується кількість аварій на мережах водопроводу, каналізації, очисних та водопровідних спорудах.

Про наявність аварій свідчать провали ґрунту в місцях аварійних каналізаційних мереж, витоки води з аварійних ділянок водопроводу.

На сьогодні фізична зношеність основних фондів Водоканалу перевищила 75%. Більша частина з них відпрацювала нормативні строки (понад 40 років), але підприємство змушено експлуатувати їх і надалі через неможливість оновити у зв’язку з недостатністю у коштах.

Підприємство фінансово неспроможне оновлювати зношену водопровідно-каналізаційну систему.

З 2007 року Водоканалу не надавалися державні дотації на капітальні вкладення в розвиток виробніцтва та на відшкодування збиткових тарифів.

В зв’язку з цим у підприємства накопичилось понад 293 млн.грн. непокритих збитків та 137 млн.грн. заборгованості за електроенергію та за інші придбані матеріально-технічні ресурси та виробничі послуги.

Фактично, Водоканал опинився на межі банкрутства, маючи таку велику заборгованість перед кредиторами та збитки без відповідних джерел на їх погашення.

Незадовільний фінансовий стан існує практично у всіх водопровідно каналізаційних господарствах України, та є наслідком недосконалого тарифоутворення. При таких умовах господарювання комунальні господарства руйнуються.

Зміцнення територіальних громад, розширення їх повноважень, відповідальності, функцій, змінило політику Держави стосовно тарифоутворення у комунальному секторі.

Тарифи на послуги водопостачання та водовідведення повинні бути економічно обґрунтованими. Саме через це, такі тарифи значно більші раніш діючих. Вони встановлюються на однаковому рівні для всіх груп споживачів (населення, підприємств, бюджетних організацій). Такі вимоги обумовлені відповідними нормативно-правовими актами Уряду.

В Україні вже почалася робота у цьому напрямку.

Ряду водопровідно-каналізаційних підприємств встановлені економічно-обґрунтовані тарифи.

20 червня цього року Національна комісія, що здійснює Державне регулювання у сфері комунальних послуг, згідно до покладених на неї повноважень Державного регулятора, встановила для КП «Полтававодоканал» економічно обґрунтовані тарифи на водопостачання та водовідведення у розмірах 4,87 грн/м3 та 3,90 грн/м3 без ПДВ відповідно.

З податком на додану вартість ці тарифи складатимуть 5,84 грн. та 4,68 грн. за кубометр таких послуг (10,52 грн/м3 в цілому, замість діючих 5,22грн/м3.) Тарифи зростуть в два рази в середньому у порівнянні з діючими для населення.

Для підприємств та бюджетних організацій тарифи, навпаки, зменшаться вдвічі.

Національна комісія встановила однаковий рівень тарифів для населення і підприємств згідно вимог діючого законодавства, яким не передбачено субсидування населення підприємствами та бюджетними організаціями, як це відбувається зараз.

В складі економічно обґрунтованих тарифів Водоканалу, що будуть введені з 1 серпня цього року, враховані витрати на електроенергію, будівельні та паливно-мастильні матеріали, виробничні послуги сторонніх організацій, обов’язкові збори та податки до бюджету за цінами та нормами 2014 року. Витрати на оплату праці в нових тарифах визначені виходячи з мінімального її рівня, діючого у грудні 2013 року (1218 грн./міс.).

Існуючі тарифи Водоканалу на водопостачання та водовідведення (5,22 грн./м3 в цілому) враховують вартість матеріально-технічних ресурсів за цінами ще 2007 року та витрати на оплату праці розраховані з мінімального рівня 532,50 грн./міс.

З 2008 року тарифи для населення корегувалися Національною комісією двічі у зв’язку зі зростанням цін на електроенергію: у лютому 2011 року та у березні 2012 року. При цьому, не було враховано зростання цін на матеріально-технічні ресурси, збільшення мінімальної заробітної плати в Україні, підвищення платежів до бюджету.

Таке недосконале тарифоутворення по відношенню до водопровідно-каналізаційних підприємств, призвело до збиткової діяльності Водоканалу.

В складі нових тарифів Водоканалу не передбачається прибуток.

Тарифи встановлені на рівні економічно обґрунтованої собівартості послуг.

Застосування нових тарифів дасть можливість Водоканалу в 2014-2015 роках оновити частку зношених основних фондів, спрямувати на таки заходи понад 14 млн.грн. Це передбачено Інвестиційною програмою підприємства.

Реалізація Інвестиційної програми сприятиме зниженню енерговитрат, покращенню якості послуг.

Водоканалом щодня впроваджується суворий режим економії ресурсів, зокрема: електроенергії, палива. Про що свідчить скорочення їх питомих витрат. Постійно ведеться робота з оптимізації чисельності працюючих.

З 2007 року чисельність персоналу підприємства скорочена майже на 20%.

Підприємству вдалося за рахунок впровадження енергозберігаючих заходів значно зменшити непродуктивні втрати та витрати води. З 2013 року їх фактичний рівень не перевищує нормативну величину.

Інші новини