Полтававодоканал

КП ПОР «Полтававодоканал»

м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, 40А
Контактна інформація

Приєднуйтеся до чат-ботів! Докладніше


Василь ВОРОТИНЦЕВ: «Каналізація — складна система, що потребує постійної уваги»

25.09.2020, 08:39

Василь ВОРОТИНЦЕВ: «Каналізація – складна система, що потребує постійної уваги»

Більшу частину каналізаційних мереж в Полтаві прокладали в 60-80-х роках минулого сторіччя, коли активно розбудовували інфраструктуру міста. Найпопулярнішим і найдешевшим матеріалом для цих робіт тоді був залізобетон. Утім, такі труби мають гарантійний термін користування лише 25 років, тому і «відслужили своє» вони ще у 90-х…

У Полтаві застосовується роздільне каналізування міста – працює дві каналізаційні системи: господарсько-побутова та зливова. Щодо зливової каналізації, то вона перебуває на балансі міста. Це – комплекс мереж, який відводить талу, дощову воду з доріг, тротуарів Полтави до відстійників, так званих «ставків». «Ставки» – це запроектовані очисні споруди зливової каналізації, які біологічним способом очищають воду і далі вона потрапляє до річки.

КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» обслуговує тільки господарсько-побутову систему каналізації, а це близько 381,18 км мереж лише у Полтаві. Загальна ж протяжність каналізаційних мереж по підприємству складає 463,56 км, адже, окрім обласного центру, підприємство надає послуги з централізованого водовідведення ще 8-ми населеним пунктам: м. Карлівка, смт. Машівка, смт. Шишаки, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Нові Санжари, смт. Опішня Зіньківського району та с. Стасі Диканського.

У Полтаві система каналізації міста бере свій початок ще з 1922 року та складається з двох басейнів каналізування. Перший басейн охоплює територію північно-західного та південно західного районів міста, включаючи Супрунівський промвузол. Другий басейн охоплює територію центральної та східної частини міста. Для очистки каналізаційних стічних вод в м. Полтава побудовані Супрунівські та Затуринські очисні каналізаційні споруди. Потужність Супрунівських очисних споруд складає 100 тис. куб. м. на добу, Затуринських очисних споруд – 30 тис. куб. м. на добу. Загалом на балансі підприємства для очистки стічних вод міст та селищ перебуває 9-ть очисних каналізаційних споруд. На очисних спорудах здійснюється механічна і повна біологічна очистка стоків міста з використанням механічних решіток, пісколовок, первинних відстійників, аеротенків, вторинних відстійників.

Що ж до каналізаційних мереж, то більше третини їх зношені, перебувають в аварійному стані і давно потребують заміни. На жаль, частковий ремонт місць аварій власними силами підприємства не дає сталого позитивного результату, майже одночасно виходить з ладу мережа не в одному місці, а по всій своїй довжині. Розв´язання цієї проблеми впирається у ще одну – кошти, а їх підприємству бракує.

«Проблема потребує комплексного підходу. Ще на початку 2018 року ми розробили програму для заміни колекторів. За розрахунками фахівців, якщо би з того часу на це закладали по 200-250 млн. грн. бюджетних коштів, за 5-6 років можна було б повністю відновити каналізаційне господарство міста. На жаль, нині у переважній більшості випадків ми можемо усувати аварії тільки локально, – каже генеральний директор КП «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» Василь Воротинцев. – Аби осягнути масштаби проблем системи водовідведення міста, варто лише поспостерігати за роботою ремонтників, які звикли до складних умов – і погодніх, і фінансових, і навіть соціальних. Щодня від можливої техногенної біди Полтаву рятують рядові робітники полтавського водоканалу. А в них на озброєнні, окрім техніки, що сама потребує оновлення, лише робочі руки, професіоналізм і звичайне почуття обов’язку», – наголошує Василь Воротинцев.

Одначе «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» не залишає ситуацію без контролю. Завдяки залученим інвестиціям та за рахунок впровадження заходів інвестиційної програми підприємства здійснений капітальний ремонт аварійних мереж водовідведення. Так, за останні три роки було замінено близько 10 км найбільш аварійних ділянок самопливних каналізаційних колекторів великих діаметрів – по вул. Київське Шосе, Героїв АТО, Глібова, Курчатова, Ветеринарній, Ш.Алейхема, Колективній та інших. Але повне вирішення цієї проблеми вимагає значного вкладення коштів, яких підприємство не має. Однак, як би там не було, завдяки підсиленню роботи щодо проведення планово-попереджувальних ремонтів аварійність каналізаційних мереж вдалося суттєво знизити – лише за минулий рік на 29 %. Постійно замінюється і застаріле обладнання: встановлено новий мулошкреб на Супрунівській очисній каналізаційній станції, введено в експлуатацію новий каналізаційний насосний агрегат на КНС «Великорогізнянська».

Отож, каналізація – складна система, що потребує постійної уваги. Комунікації у Полтаві зношені і призначені лише для стоків. На жаль, такі елементарні речі не всім полтавцям відомі. Як результат – комунальникам доводиться інколи й декілька разів на добу чистити насос для перекачування стоків від сміття. Саме тому кількість позаштатних ситуацій зменшити може кожен полтавець: використовуйте каналізацію за призначенням, а побутове тверде сміття кидайте до сміттєвих баків!

Інші новини