Полтававодоканал

КП ПОР «Полтававодоканал»

м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, 40А
Контактна інформація

Приєднуйтеся до чат-ботів! Докладніше


«ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ»: повертаємо у довкілля чисту воду!

05.11.2020, 14:40


Що відбувається з водою після того, як людина її використала? Який він – шлях від каналізаційних стоків до чистої води? Хто допомагає цей шлях здолати і чому контроль якості стоків – запорука чистого довкілля?

У Полтаві система каналізації міста бере свій початок ще з 1922 року та складається з двох басейнів каналізування. Перший басейн охоплює територію північно-західного та південно західного районів міста, включаючи Супрунівський промвузол. Другий басейн охоплює територію центральної та східної частини міста. Для очистки каналізаційних стічних вод в м. Полтаві побудовані Супрунівські та Затуринські очисні каналізаційні споруди. Потужність Супрунівських очисних споруд складає 100 тис. куб. м. на добу, Затуринських очисних споруд – 30 тис. куб. м. на добу. Загалом на балансі підприємства для очистки стічних вод міст та селищ перебуває 9-ть очисних каналізаційних споруд. На очисних спорудах здійснюється механічна і повна біологічна очистка стоків міста з використанням механічних решіток, пісколовок, первинних відстійників, аеротенків, вторинних відстійників.

«На наших очисних спорудах застосовують аеротенки – споруди, де стічні води аеруються повітрям від компресорних станцій та штучно відтворюють процеси, що відбуваються в звичайних водоймах. Але ці процеси відбуваються набагато швидше. Сюди ж подають активний мул – це планктон, населений бактеріями та мікроорганізмами, які й створюють біоценоз водойми, що за допомогою кисню інтенсивно очищають стічні води, окислюючи органічні забруднення. Окислені органічні забруднення потім випадають в осад на вторинних відстійниках. Після споруд біологічного очищення стічні води очищаються приблизно на 95%, тобто залишкових забруднень залишається біля 5%. Далі вода доочищується на біологічних ставках. Для повного знезараження очищеної стічної води застосовують гіпохлорид. І вже чиста на 100% вода по потрапляє до річки», – розповідає генеральний директор КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» Василь Воротинцев.

Якісно очищувати стічну воду і повертати її в довкілля – надзвичайно відповідальне завдання. Аби впоратися з ним, на водоканалі ще у 1986 році створили службу охорони водних ресурсів, яка контролює якість січних вод, адже очисні споруди мають певну межу ефективності очищення. Постійно фахівці служби виїжджають на різні підприємства міста й беруть проби стічних вод.

На жаль, досвід свідчить: на будь-якому етапі очищення води може трапитись безліч різних неочікуваних та неприємних моментів. Миючі засоби, пральні порошки з високим вмістом фосфатів – це небезпечна, але незначна частина проблеми. Найбільшої шкоди завдають промислові підприємства, коли неконтрольовано скидають великі обсяги недозволених забруднень. Хлор, нафтопродукти, жири практично вбивають мікрооганізми активного мулу, який очищує воду. Для «реанімації» цих корисних мікрооганізмів потрібен час та додаткові витрати, а стоки при цьому надходять на очисні споруди цілодобово.

А ще, агресивні та понаднормово забруднені стоки негативно впливають на стан каналізаційних колекторів, що спричиняє їх руйнування.

«Централізовано каналізувати побутові стічні води у Полтаві почали майже сто років тому. Та найактивніше розбудовували цю мережу в 60—70-ті роки минулого століття, коли в обласному центрі виростали нові мікрорайони з багатоповерхівками. Тоді прокладали залізобетонні каналізаційні труби. Однак гарантійний термін їх експлуатації не перевищує 20—25 років, а відтоді минуло вже понад півстоліття... Весь цей час у каналізацію, крім природних відходів життєдіяльності людини, впадали ріки штучних прально-мийних засобів та іншої «хімії», що стимулює утворення агресивного середовища, насиченого газами. А від їх проникнення у пори бетону вберегти останній практично неможливо. Тож саме сульфатно-газова корозія робить залізобетонні труби крихкими й зсередини «прорубує» в них не лише отвори-дірки. Ми поступово міняємо знищені сульфатно-газовою корозією залізобетонні труби на сучасні, виготовлені з полімерних антикорозійних матеріалів», – повідомив головний інженер КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» Євген Забишний.

Що ж до каналізаційних мереж, то більше третини їх зношені, перебувають в аварійному стані і давно потребують заміни. На жаль, частковий ремонт місць аварій власними силами підприємства не дає сталого позитивного результату, майже одночасно виходить з ладу мережа не в одному місці, а по всій своїй довжині. Розв´язання цієї проблеми впирається у ще одну – кошти, а їх підприємству бракує.

«З кожним роком проблема очищення стічних вод стає усе більш актуальною не лише для нашої держави, а практично і для всіх країн світу. Полтавцям пощастило: воду для водогону беруть із артезіанських свердловин, і вона чиста, жива. Завдання «Полтававодоканалу» такою її у довкілля і повернути. Саме тому ми постійно працюємо над тим, аби ще і ще покращувати технологічний процес очищення стічних вод міста. Та найефективніший спосіб збереження чистоти середовища – не забруднювати його. Не забувайте про це!» – наголошує генеральний директор КП «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» Василь Воротинцев.

Отож, ефективна та стабільна робота очисних споруд – запорука екологічної безпеки. А їх стабільність та ефективність, серед іншого, залежить і від кожного з нас. Адже кількість позаштатних ситуацій зменшити може кожен полтавець: використовуйте каналізацію за призначенням, а побутове тверде сміття кидайте до сміттєвих баків!

Прес-служба

КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ»

Інші новини